2011.08.14. NAGYBOLDOGASSZONY NAPI NAGYÁRKI BÚCSÚ

     

FOTÓ: GÖRBE ERZSÉBET


Újra szólt a nagyárki harang

 

Augusztus 15-e, Nagyboldogasszony napja az egyházi év legnagyobb Mária-ünnepe.

Az egyház e napot hivatalosan Szűz Mária mennybemeneteleként ünnepli. E jeles nap sokfelé búcsúnap is egyben. Minden keresztény katolikus ember úgy ünnepli, hogy templomban szentmisén vesz részt. A jászárokszállási gazdakör, az egykori nagyárki tanyás gazdák leszármazottjai is immár 12. alkalommal tartották meg a néphagyomány szerint a Nagyboldogasszony napi nagyárki búcsút.

A szentmise előtt közösen mondta el Reményik Sándor Templom és iskola című versét  Farkas Botond Miklós, Farkas Bendegúz, Farkas Lehel. Ezt követően néma főhajtással emlékeztek az elhunyt gazdatársakra, akik már sajnos nem lehetnek közöttünk.

Dr. Farkas Miklós a Gazdakör elnöke külön említést tett azokról, akik hozzájárultak a napi rendezvényhez.

Megköszönte Gyenes Gyula pápai prelátus főesperes plébános segítségét, aki lelki támogatással is folyamatosan segíti a Gazdakör munkáját, így a nagyárki búcsú megtartását is. Köszöni Veres Istvánnak az Egyházközösség kántorának, hogy a búcsúkon mindig részt vett. Köszönte Gergely Zoltán polgármester gondoskodó és segítőkész munkáját és azt, hogy eddig minden búcsúi körmeneten velünk együtt ünnepelt, Drappos Béláné alpolgármester asszony és a Víziközmű dolgozóinak segítségét, ill. Petró Géza közreműködését, hogy járható úton tudjuk megközelíteni Nagyárkot, külön köszöni azoknak a gazdatársaknak, akik rendbe tették a volt iskolakápolna környékét és elhozták a Zárdakápolnából a Nagyárki harangot. Köszöntőjében elmondta, hogy a csodából további csoda támadt, mert a 33 évig elnémított harang megszólalásával feltámadt az egykori tanyavilág szellemisége. Az újra megszólaló harang helyi ünnepségek egész sorát indította el és cselekvésre késztette Árokszállás-Nagyárok népét. A nagyárki harang helyi csodákat idézett elő. 2009 június 7-én a Szentháromság napi búcsún felszentelt szentháromság harangot. Az új harang a II. Világháborúban elpusztított harang helyett Árokszállás népe, kizárólag saját 8 millió Ft adományából öntette. Majd hozzátette jelenleg is több  olyan igény megvalósítása előtt állunk, amely ha Árokszállás népe akarja meg tud valósulni. Például az elpusztított tanyák újraépítése. Ma már hivatalos kormányprogram foglalkozik a tanyák újraépítésének lehetőségével, valamint búcsúnk jelmondata, amely a meghívón is olvasható „Minden magyar paraszt lába alá hazát adjunk egy darab földdel.” Itt is adott a lehetőség a családi gazdaságok kialakítására, amit szintén támogat a kormány, ösztönözi, segíti e gazdaság létrejöttét.

Az ünnepi szentmise a nagyárki harang hívó hangjával vette kezdetét, melyet Gyenes Gyula pápai prelátus, Főesperes-plébános celebrált. Közben kiosztásra került a Tóth és Szántó család részéről elkészített szentképek.

A Főesperes Úr vezetésével, harangszó mellett, lobogókkal együtt, közös énekléssel búcsúi körmenetre került sor, az egykori tanyavilág tiszteletére, a nagyárki tanyák helyén.

A szentmise végén megkoszorúzták a lerombolt Nagyárki Iskolakápolna kőbe vésett emléktábláját.

A már megszokott pogácsa, sütemény sem maradhatott el, melyet Tóth Lászlóné és Szántó Istvánné készített.

A déli harangszó után került elfogyasztásra az ünnepi ebéd, melyet kötetlen baráti beszélgetés követett.

A nap méltó befejezéseként a harangot visszaszállították ideiglenes otthonába, a Zárdakápolnába, melyet fogatolt hintók, lovas kocsik, lovasok, de volt, aki kerékpárral kísért, útközben több alkalommal megállva a harangot megkondítva.

 

Reméljük és bízunk benne, hogy a 13. Nagyárki búcsú ismét méltó helyén kerül megrendezésre, ezzel is kifejezve az egykori tanyavilág emlékét, történetét, szépségét.



2011-09-01 16:21


Vissza